Nawigacja

Metoda Sign2Baby czyli Bobomigi

Zamieszczono: 24 grudzień

Bobomigi to nic innego jak porozumiewanie się z dzieckiem za pomocą znaków migowych. Różnicą jest to, że porozumiewamy się ze zdrowym niemowlęciem, a system znaków możemy opracować sami, wybierając tylko słowa, które są dla nas najważniejsze. Po co?

Sign2baby to system porozumiewania się z niemowlakiem, zanim jeszcze zacznie mówić, za pomocą znaków migowych, które właściwie możemy ustalić sami, pamiętając jednak by być konsekwentnym i nie zmieniać znaków już ustalonych.

Historia Bobomigów

Joseph Garcia, tłumacz amerykańskiego języka migowego w latach 70-tych XX w. zwrócił uwagę na to, że niesłyszący rodzice o wiele szybciej porozumiewają się ze swoimi dziećmi niż rodzice słyszący, którzy nie posługują się jeżykiem migowym. Rozpoczął badania na zdrowych dzieciach, próbując wykorzystać znaki języka migowego do komunikacji już z sześciomiesięcznymi niemowlętami. Tak właśnie zaczęła powstawać metoda sign2baby, która do Polski została przeniesiona przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego jako bobomigi.

Miganie pozwala na porozumiewanie się z niemowlętami za pomocą znaków języka migowego. Metoda ta zakłada, że nasz mózg jest gotów do komunikacji o wiele wcześniej, niż opanujemy wszystkie mięśnie potrzebne do wydawania z siebie złożonych dźwięków.

Twórcy i entuzjaści sign2baby przytaczają przykłady 8 miesięcznych dzieci, które za pomocą migania pokazują dłońmi swoje pragnienia i emocje. Opanowanie ruchów rąk następuje bowiem o wiele wcześniej niż opanowanie procesu mowy.

Fałszywe określenie niemowle

Doświadczenia pokazują, że określenie niemowlę  jest z gruntu fałszywe – maluchy nie są nieme, potrafią się porozumiewać, tyle że językiem migowym. Zapraszamy do zapoznania się z naszą serią artykułów.

Co to za strona?

Sign2baby, znany też jako sign2me lub po polsku bobomigi to nowatorski sposób komunikacji z niemowlakiem za pomocą systemu znaków migowych, który wspiera także naukę mówienia.

Sieć blogów

Jesteśmy stroną wyróżnioną w sieci blogów tematycznych 1oo.pl. Gorąco polecamy zainstalować aplikację Dropbox.

Kanał Informacyjny

Zasubskrybuj nasz kanał RSS